کارگاه آموزشی اندیشه نو ، زندگی نو با دبیری جناب آقای احسان حبیبی در روز چهارشنبه ۴ مهرماه ۹۷ در شعبه مرکزی با موضوع ۱۰ خطای فکری  کار خود را آغاز نمود.
خلاصه کارگاه آموزشی به شرح زیر می باشد .

خطای اول: تفکر همه یا هیچ

در این نوع افکار قانون همه یا هیچ حاکم است . فرد یک رفتار، فکر، موفقیت ، ، پدیده یا موضوع را کلا سفید یا سیاه می بیند. هر چیز کمتر از کامل ، شکست بی چون و چراست. عدم قناعت به مقدار و یا بخشی از یک کار ، یک فعالیت و یا یک امتیاز ، آنها را از مزایای آن امر محروم می کند

راهکار :

 • واقع بین باشید ۲- مهارت استدلالی خود را افزایش دهید

خطای دوم:تعمیم مبالغه آمیز

افرادی که این نوع خطا را در افکار دارند حقایق زندگی را پررنگ تر از مقدار واقعی آن می بینند. شدت و مقدار واقعی خیلی کمتر از مقدار و شدتی است که در ذهن فرد قرار دارد. فردی که دچار این خطای شناختی است ، هر حادثه منفی و از جمله یک ناکامی شغلی را شکستی تمام عیار و تمام نشدنی تلقی می کند و آن را با کلماتی چون هرگز و همیشه توصیف می کند

راهکار : .

 • از نتیجه گیری فراگیر یا افراطی دوری کنید .

خطای سوم: فیلتر ذهنی

افرادی که دارای این نوع افکار هستند تحت تاثیر یک حادثه منفی همه واقعیت را تار می بینند. به جزیی از یک حادثه منفی توجه می کنند و بقیه را فراموش می کنند.عدم توانایی در دیدن بخش های مهمتر این حوادث ، عاملی است که ذهن ما را درگیر می کند. شبیه چکیدن یک قطره جوهر که بشکه آبی را کدر می کند.

راهکار :

 • فکر گشوده داشته باشید ۲- با فیلتر به موضوعات نگاه نکنیم
  خطای چهارم: بی توجهی به امر مثبت

  افرادی که دارای این نوع تفکر غیر منطقی هستند، توجه زیاد و با ارزشی به جنبه ها ی مثبت زندگی خود ندارند و همیشه نکات مثبت را برای خود بی اهمیت جلوه می دهند. با بی ارزش شمردن تجربه های مثبت، اصرار بر مهم نبودن آنها دارند. کارهای خوب خود را بی اهمیت می خوانند، معتقدند که هر کسی می تواند این کار را انجام دهد. بی توجهی به امر مثبت شادی زندگی را می گیرد و شما را به احساس ناشایسته بودن سوق می دهد.

  راهکار : ۱- درک کنیم هر اتفاق یا چیزی ، جنبه های مثبت هم دارد .

   

   

  خطای پنجم :نتیجه گیری شتابزده

  بی آنکه زمینه محکمی وجود داشته باشد نتیجه گیری شتابزده می کنید. ذهن خوانی: بدون بررسی کافی نتیجه میگیرید که کسی در مورد شما منفی فکر می کند. پیشگویی: پیش بینی می کنید که اوضاع بر خلاف میل شما در جریان خواهد بود. بدون هر گونه بررسی می گوییدا« آبرویم خواهد رفت، از عهده انجام این کار برنخواهم آمد».ا و اگر افسرده باشید ممکن است به خود بگویید ا«هرگز بهبود نخواهم یافت».ا

  راهکار : ۱ دلایلی برای آنچه میبینید پیدا کنید ۲- به این فکر کنید که حدس شما ممکن است اشتباه باشد

   

  خطای ششم: درشت نمایی یا فاجعه آمیز دیدن امور

  از یک سو در باره اهمیت مسایل و شدت اشتباهات خود مبالغه می کند و از سوی دیگر ، اهمیت جنبه های مثبت زندگی را کمتر از آنچه هست برآورد می کند. به دلیل اعتماد به نفس پایین، این افراد چون خود را نسبت به دیگران دست کم می گیرند، در صورت انجام کاری خطا ، این اشتباه خود را خیلی پررنگ تر از حد و حدود واقعی آن اشتباه می بیند.

  راهکار : ۱- نشانه ها و مدارک را سبک و سنگین کنید .

 • خطای هفتم: استدلال احساسی

  افرادی که دارای استدلال احساسی هستند فکر می کنند که احساسات منفی ما لزوما منعکس کننده واقعیت ها هستند. این نوع استدلال احساسی ما را از بسیاری واقعیت ها دور نگه می دارد .

  • آرامش داشته باشید ۲- به خود فرصت دهید احساساتتان فروکش کند

  خطای هشتم:  تفکر باید گونه و متوقع

  انتظار دارید که اوضاع آن طور باشد که شما می خواهید و انتظار دارید .همیشه این انتظار محقق نمی شود و یا با درصد کمتری محقق می شود.  . از همه چیز و همه کس توقع داریم

  راهکار : ۱- تائید طلبی را کنار بگذاریم ۲- بدانیم دنیا طبق خواسته ما پیش نمی رود .

  خطای نهم: برچسب زدن

  برچسب زدن شکل حاد تفکر همه یا هیچ چیز است. به جای اینکه بگویید«اشتباه کردم». به خود برچسب منفی می زنید:«من بازنده هستم». گاه هم اشخاص به خود برچسب «احمق» یا «شکست خورده» و غیره می زنند. برچسب زدن غیر منطقی است، زیرا شما با کاری که می کنید ، تفاوت دارید. انسان وجود خارجی دارد اما بازنده و احمق به این شکل وجود ندارد. این برچسب ها تجربه های بی فایده ای هستند که منجر به خشم، اضطراب ، دلسردی و کمی عزت نفس می شوند. گاه برچسب متوجه دیگران است. وقتی کسی در مخالفت با نظرات شما حرفی می زند ممکن است او را متکبر بنامید.

  راهکار : ۱- متوجه باشیم خودمان و دیگران دارای ارزش هستند ۲- به حرف هرکس هم اعتماد نکنیم

  خطای دهم : شخصی سازی

  هر مسئله ایی را شخصی ارزیابی میکنیم ، هر اتفاقی را به خودمان ربط میدهیم و فکر میکنیم همه با من بد هستند و در رابطه با من فکر خاصی میکنند .

  مثال : چرا آقای …. فقط با من سلام نکرد ؟

  راهکار : به این سوال پاسخ دهید که چرا هر اتفاقی را برای خود شخصی میکنیم ؟

4 thoughts on “۱۰ خطای فکری

 • ۱۳۹۷/۰۷/۰۵ در۱۱:۲۲
  Permalink

  با سلام
  کارگاه فوق العاده خوب و مفیدی بود و ارزش بارها شنیدن را دارد
  تشکر از جناب حبیبی

  تکرار
 • ۱۳۹۷/۰۷/۰۵ در۱۱:۴۷
  Permalink

  سلام
  خداقوت
  بسیار بسیار عالی بود

  تکرار
 • ۱۳۹۷/۰۷/۰۵ در۱۳:۵۱
  Permalink

  با درود
  تشکر از آقای حبیبی بخاطر ارایه مطالب آموزنده و مفید
  جا دارد از این آموزشها استفاده درستی بکنیم

  تکرار
 • ۱۳۹۷/۰۷/۱۰ در۰۹:۵۴
  Permalink

  با سلام

  مطالب عالی بود درود بر جناب آقای حبیبی

  تکرار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رفتن به نوارابزار