ابعاد غرور
اگر از اکثر آدمهای دنیا بپرسید غرور چست میگویند یعنی خود بزرگ بینی و تکبر  و خود پسندی و البته این درست است اما غرور های دیگری هم وجود دارد که به آنها غرورهای شکسته میگویند در واقع این نوع غرور کمتر مورد بحث قرار میگیرد و به این صورت است که از تحقیر شدن انسانها درست میشود این نوع غرور بین آدمها جدایی می‌اندازد و  حتی باعث رنجشها و نفرت های زیادی در ما میشود و یا اعتماد به نفس ما را کم میکند وما را در خود کم بینی قرار میدهد.
ستون های غرور به این شکل هست :
۱ – خود بزرگ بینی
که ریشه آن در خود پسندی و تکبر است و همیشه فرد خود را بالا تر از دیگران میبیند.
۲ – تعادل و یا غرور لازم و یا فروتنی

انسانهایی با ثبات و متعادل و با اعتماد به نفس و واقع بین از این دسته هستند.

۳ – خود کم بینی
کسانی که به خاطر تزلزل شخصیتی که دارند و یا داشتند به دیگرت اجازه دادند آنها را خورد کنند و این نوع انسانها در بیشتر موارد نتوانسته اند که از تواناییهای خود بهره مند شوند و همیشه در حسرت زندگی کردند واحساسات منفی زیادی را با خود حمل میکنند. این نوع انسان حتی در مقابل روزگار هم شکست خوردند و از روزگار هم شکست خوردند و خیلی هم زود از دیگران دلگیر میشوند و آسیب پذیر هستند و بار منفی احساس را به دوش می کشند .

شش قسمت نیز در غرور وجود دارد که این شش قسمت همیشه در زندگی ما وجود دارد :
۱:هویت من به کارهایی است که انجام میدهم .
به این صورت که اگر من کاری را انجام میدم که دیگران نتوانند انجام دهند فورا  تصور میکنم که از دیگران بالاتر و برتر هستم و دیگران را کوچک می شمارم و همینطور کسانی هم هستن که کاری را نمیتوانند انجام دهند و فورا خود را کوچک  می پندارند و اعتماد به نفس خود را از دست میدهند (خود بزرگ بینی و خود کوچک بینی)
۲: هویت من به چیزهایی هست که دارم

این قسمت بیشتر برای انسانهایی هست که چیزهای زیادی در زندگی دارند مثل ثروت و زیبایی و….. این نوع انسانها همیشه فکر میکنند که چون ثروتمند تر از بقیه هستند از آنها برتر هستند و یا اگر بخواهیم از نوع خود کم بینی این را ببینیم به این صورت است که انسانهایی که چیز زیادی در زندگی ندارند همیشه در حسرت داشته های دیگران هستند و از نعمت شاد زیستن محروم هستند ولی واقعیت این است که چه انسان ثروتمند چه فقیری باشیم باید تعادل داشته باشیم و از چیزهای که داریم درست استفاده کنیم و روز به روز پیشرفت کنیم .

 ۳: هویت من به اسم و رسم من است (شهرت طلبی)

این گونه انسانها انسانهای تایید طلبی هستند که حتی کارهای خوب هم اگر انجام میدهند برای شهرت است نه نیت خیر  .۴: من از تو جدا هستم

جدایی من از دیگران یکی از بدترین نوع غرور است و رابطه های من را در معرض  خطر قرار میدهد انسانهای که احساس تفاوت میکنند با دیگران حالا چه از نظر خود کم بینی چه خود بزرگ بینی در هر دو حالت چنین انسانهایی نمیتوانند از روابط خوبی بهره مند باشند اینها حتی مشورت کردن یا درددل کردن هم بلد نیستند و دائما خود را جدا از دیگران میدانند .
۵:جدایی من از چیزهای که باید داشته باشم ولی ندارم.
این قسمت غرور از بدترین نوع غرور است که از خود کم بینی تغذیه میشود انسانهای که از ایدال های خود جدا هستند رویاهای بسیار بزرگی در سر پرورانده اند ولی تلاشی برای آن انجام ندادند و یا در طول زندگی انتخاب های خوبی انجام ندادند و حالا که پیشرفت دیگران را می بینند دائما در خود می شکنند و دیگر نقش خود را در زندگی نادیده گرفته و انسانهایی واقعیت گریز به شمار می آیند. این گونه افراد دائما به چیزهای فکر میکنند که باید می داشتند ولی ندارند و صورت پیوسته غرورشان در وجود خودشان می شکند و از خود بیزاری به سراغشان میاید و در طول روز همیشه درحال مقایسه کردن و حسادت کردن به داشته های دیگران هستند .
۶: جدایی من از خدا

قسمت آخر غرور جدایی من از خداوند است کسانی که در این پنج قسمت مشکل دارند حتما از خدواند هم جدا هست چرا که طبق قانون الهی زندگی نمیکنند و غرورشان اجازه نمیدهد خالصانه در مقابل خدا زانو بزنند.

این شش قسمت غرور بود که بسیار بسیار واقعی هستند و در طول روز خیلی از ما از این قسمت ها استفاده می کنیم حتی بدون این که متوجه باشیم . امیدوارم بتوانم همیشه در حد تعادل باشم ونه خودم را بالا و نه پایین بگیرم  تا بتوانم زندگی همرا با پیشرفت و با آرامش  و به دور از احساسات شرمی و سمی را داشته باشم .
غرور رتبه اول را در تمام نقصهای انسانها را دارد و در نود درصد نقصهای ما نقش دارد و نقش مکمل را برای نواقص ما دارد.

انسانهای مغرور ویژگیهایی دارند که شامل :
 
خود اتکایی – تشنه ی تایید بودن – تمسخر دیگران – تعریف از خود و افراد وابسته به خود – دور شدن از خود واقعی بخاطر تایید طلبی – ترس از قضاوت دیگران – فخر فروختن و اکثر کسانی که خود بزرگ بینی دارند این نوع غرور باعث عودمجدد میشود و کسانی که از غرور خود کوچک بینی رنج میبرند .

تمامی مطالب برگرفته شده از وبلاگ شعبه ابوذر جمعیت طلوع رهایی می باشد.

5 thoughts on “ابعاد غــرور

 • ۱۳۹۷/۱۰/۰۳ در۱۹:۳۲
  Permalink

  سلام
  خداقوت عرض میکنم
  دبیر محترم سرکار خانم بری
  و آموزشگر ارجمندآقای پیمان قودجانی عزیز
  مطالب پیرامون غرور بسیار عالی بود
  از شنیدن موارد در کارگاه آموزشی
  ومطالعه مجدد رد وبلاگ بسیار خرسندم
  واز شما بابت ارائه مفاهیم سپاسگزارم
  پاینده باشید و بر قرار

  تکرار
 • ۱۳۹۷/۱۰/۰۵ در۱۹:۵۴
  Permalink

  سلام خدمت همه عزیزان
  آموزشگر عزیز آقای قودجانی مطالب بسیار جدید و جالب بود
  برای شما آرزوی بهترین هارو دارم

  تکرار
 • ۱۳۹۷/۱۰/۲۱ در۱۶:۲۸
  Permalink

  با سلام
  درود بر شما برای انتخاب مطالب آموزنده

  تکرار
 • ۱۳۹۷/۱۰/۲۷ در۰۷:۱۵
  Permalink

  با سلام
  متشکرم مطالب عالی بود

  تکرار
 • ۱۳۹۸/۰۲/۰۶ در۱۳:۳۲
  Permalink

  باعرض سلام وخداقوت به همه عزیزانی که در جمع آوری این مطالب زحمت کشیدند.

  تکرار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رفتن به نوارابزار